صفحه اصلي > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کلاسهای آموزشی در خصوص بیماریهای واگیر وغیر واگیر در شهرستان میناب

 کلاسهای آموزشی در خصوص بیماریهای واگیر وغیر واگیر جهت رابطین سلامت شهری با محوریت بیماری مالاریا در مرکز آموزش عالی سلامت شهرستان میناب برگزار گردید.  

دکتر بهزادی مدیرشبکه بهداشت ودرمان شهرستان گفت: این دوره آموزشی به منظور توانمند سازی وارتقای سطح آگاهی مراقبین سلامت مناطق حاشیه شهری وارئه خدمات بهداشتی بهتر در خصوص انواع بیماریهای و موضوعات مختلف بهداشتی ودرمانی تا پایان سال جاری به صورت مدون  برنامه ریزی شده است.

مسعود یریان کارشناس ارشد حشره شناسی گفت :مالاریا یک بیماری انگلی مهم منتقله از بندپایان بوده است که عامل مسبب آن پلاسمودیوم وناقل آن پشه ای به نام آنوفل می باشد.

وی اذعان داشت :این بیماری از قدیم جزء مسائل مهم بهداشتی کشورهای گرمسیری جهان به حساب می آمد و به دلیل شیوع زیاد ومرگ ومیر قابل ملاحضه که در برخی از مناطق داشت قابل توجه است.

یریان درادامه تصریح کرد:يكي از مشخصات مهم مالاريا وجود عود بيماري است و به طور كلي پس از مدتي مرحله حاد بيماري به علت ايجاد مصونيت مخصوص خفيف شده و از بين مي رود و بيمار براي مدتي فاقد علائم حاد مي باشد و پس از مدتي دوباره حمله بيماري عود پيدا ميكند وعلت آن وجود مرحله خارج از گلبولي است ،‌عود بيماري در مورد ويواكس معمولاً 3 سال و گاهي تا 7 سال و عود مالاريه معمولاً تا 7 سال و گاهي تا 40 سال مشاهده مي شود ، نوع فالسيپارم عود حقيقي ندارد و گاهي به علت وجود مرحله خوني غير جنسي تا 18 ماه وجوددارد.

یریان گفت :در حال حاضر مالاريا در قسمت مهمي از كشور مايعني مناطق ساحلي درياي خزر و فلات مركزي ريشه كن شده و مواردي هم كه مشاهده مي شوند مربوط به منطقه گرمسير جنوبي مي باشند . در منطقه گرمسير جنوبي هنوز مالاريا به نحو قابل توجهي وجوددارد و مشكلاتي براي ريشه كني جلب توجه مي كند و مهمترين آنها مقاومت آنوفل استفنسي نسبت به حشره كش هاي كلره و مسئله عشاير و وضع اغييرات مسكن وخصوصيات آنوفلهاي ناقل مي باشد در حال حاضر در منطقه گرمسير جنوبي از سموم كاربامات ( بايگون ) براي سمپاشي استفاده مي شود و به طور كلي در مناطق مختلف ايران برنامه مراقبت و مبارزه داروئي ادامه دارد .


٢٠:٠٥ - 1394/10/05    /    شماره : ٣٥١٣    /    تعداد نمایش : ٢٢٨خروج